niedziela, 28 listopada 2010

Zmiana imienia / nazwiska krok po kroku

Czasami zmiana imienia i nazwiska są konieczne. Czasami to wynik naszych chęci lub widzimisię. Niezależnie jednak od tego, czemu chcemy zmienić nasze imię i/lub nazwisko, warto wiedzieć jak to zrobić.

Czego potrzebujesz:

- Wniosek o zmianę imienia/nazwiska (z dobrym uzasadnieniem!)

- Odpis zupełny aktu urodzenia,

- Jeśli jesteśmy LUB BYLIŚMY w związku małżeńskim, odpis zupełny aktu małżeństwa

- Dokument tożsamości (do wglądu), ewentualnie pismo o nadaniu numeru PESEL, jeśli nasz dowód tożsamości nie zawiera numeru PESEL

- Dowód uiszczenia opłaty skarbowej



Zmiana imienia/nazwiska krok po kroku



Krok pierwszy: wybór uzasadnienia zmiany imienia/nazwiska



Procedura zmiany imienia/nazwiska nie jest skomplikowana, ale to, czy zakończy się sukcesem zależy w znacznej mierze od tego, jak na nasz wniosek zareaguje urzędnik. Niestety, według polskiego prawa zmiana imienia/nazwiska jest możliwa tylko, jeśli chodzi jedna z wymienionych w prawie sytuacji, to znaczy:



a) aktualne imię/nazwisko nas ośmiesza,

b) używamy innego imienia/nazwiska niż to, które mamy w dokumentach,

c) imię/nazwisko, które mamy w dokumentach zostało nam bezprawnie zmienione,

d) chcemy zmienić imię/nazwisko na takie, które jest zgodne z prawem państwa, którego obywatelstwo również posiadamy.



W naszym wniosku musimy przedstawić nie tylko naszą chęć zmiany imienia/nazwiska, ale także postarać się, by nasze powody podpadały pod jedną z powyższych kategorii. Inaczej sami prosimy się o to, by nasz wniosek został odrzucony.



Uwaga! Pamiętajmy, że jeśli mamy małoletnie dzieci, konieczna jest zgoda drugiego rodzica, aby zmiana nazwiska objęła również je!



Krok drugi: przygotowujemy wniosek



To kluczowy element zmiany imienia/nazwiska. Przygotowując wniosek upewnij się, że:



1. podałeś właściwy powód zmiany imienia/nazwiska; dobrze, jeśli możesz go w jakiś sposób udowodnić (w przypadku punktów b, c lub d)

2. imię i/lub nazwisko, NA KTÓRE chcesz zmieniać swoje aktualne dane spełnia następujące warunki:



- w przypadku zmiany imienia: po zmianie możemy mieć najwyżej dwa imiona;

- w przypadku nazwiska: nie możemy zmienić nazwiska na takie, które jest nazwiskiem historycznym lub należy do sławnej osoby (należącej do świata polityki czy kultury) chyba, że udowodnimy przedstawiając odpisy aktów urodzenia, że członkowie naszej rodziny już takie nazwisko noszą.



Jeżeli jesteś w stanie udowodnić, że imię/nazwisko zostało ci zmienione bezprawnie, pamiętaj, że twój wniosek zwolniony jest z opłaty sądowej. To samo ma miejsce, jeśli jesteś w stanie udowodnić, że pozostajesz w stanie ubóstwa (czyli np.. możesz przedstawić odpowiednie zaświadczenie z opieki społecznej).



Krok trzeci: składamy papiery



Znajdź swój Urząd Stanu Cywilnego, najlepiej za pomocą internetu. Zwykle nie ma już z tym problemu – właściwie każdy USC ma swoją stronę internetową z podanym adresem i godzinami urzędowania.



Gdy już ustalisz, gdzie i kiedy masz się udać, zacznij od opłaty skarbowej. Za zmianę imienia/nazwiska wynosi ona 37 złotych. Możesz to zrobić przelewem, ale zwykle wygodniej jest zrobić to na miejscu w kasie urzędu. Dzięki temu nie trzeba wozić się z nadgorliwym urzędnikiem, który stwierdzi, że dowód wpłaty w postaci wydrukowanego PDF-a ze strony mBanku jest nieważny.



Potem składasz papiery u Kierownika USC. Oczywiście nie zobaczysz go pewnie osobiście - zwykle musisz zostawić dokumenty dotyczące zmiany imienia/nazwiska w sekretariacie albo u wyznaczonej do tego osoby. W informacji danego USC dowiesz się, gdzie konkretnie masz się udać.



Krok czwarty: czekamy...



USC ma miesiąc na podjęcie decyzji o zmianie imienia/nazwiska. Może też wydłużyć ten termin do dwóch miesięcy, jeśli sprawa jest szczególnie skomplikowana.



Potem pozostaje nam już tylko zacząć wymieniać wszystkie nasze dokumenty...



UWAGI

1. Jeżeli chcesz zmienić imię/nazwisko dziecku powyżej 13 roku życia, konieczna jest jego pisemna zgoda, którą musisz dołączyć do dokumentów; nie zdziw się, jeśli pociecha stanie okoniem!

2. Jeśli pozostajesz w związku małżeńskim, zmiana nazwiska wymaga pisemnej zgody współmałżonka!

3. Na odwołanie się od decyzji USC mamy jedynie 14 dni od daty doręczenia. Odwołać możemy się do Wojewody właściwego dla naszego USC.

4. Za granicą oczywiście nie idziemy do USC, tylko składamy nasz wniosek u konsula. Reszta pozostaje identyczna.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz